اخبار

نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان در هفته فرهنگی نکوداشت مشاهیر و نام‌آوران کاشان:

نکوداشت مشاهیر و نام‌آوران کاشان، حفظ و نکوداشت شناسنامه ملی و هویت دینی این خطه است

نکوداشت مشاهیر و نام‌آوران کاشان، حفظ و نکوداشت شناسنامه ملی و هویت دینی این خطه است

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در منطقه و امام جمعه کاشان، برگزاری هفته فرهنگی نکوداشت مشاهیر و نام‌آوران کاشان به عنوان میراث جاویدان را حفظ و نکوداشت شناسنامه ملی و هویت دینی این شهر دانست و گفت: حفظ هویت ملی و دینی جزء دستورات برگرفته از قرآن کریم است که به شکل زنجیره پیوسته امر به سیر و سیاحت بر روی زمین و عبرت از احوال پیشینیان کرده است.

وی با بیان اینکه منظور از سیر و سیاحت از روی فکر و اندیشه نه تفرج، تعیش و خوشگذرانی؛ بلکه همراه با نگاه کارشناسانه به عاقبت دیگران است، افزود: تفکر در چگونگی و نوع زندگی پیشینیان و میراث باقی‌مانده عزت‌آور و افتخارآمیز یا خواری و خفت‌آور آنان به ما می‌آموزد که در این ظرف زمانی محدود چگونه نقش و رسالت خود را در زندگی با اتصال به گذشته به ‌عنوان میراث افتخارآور پیشینیان برای پیوستن به آینده ایفا کنیم و میراث و مفاخر جاویدان گذشتگان را زنده نگهداریم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کاشان با تأکید بر اینکه هیچ مکتب، مذهب و آیینی به اندازه اسلام و در درون آن به اندازه شیعه این پیوستگی گذشته و آینده با حفظ میراث جاویدان را پاس نداشته است، اظهار داشت: وقتی حلقه‌های این ارتباط و پیوستگی پیشینیان و آینده با عنصر مسئولیت‌شناسی حفظ شود مفاخری همچون فیض کاشانی‌، غیاث‌الدین جمشید کاشانی و نراقی‌ها تربیت می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه درمنطقه کاشان با بیان اینکه حتی ارتباط با میراث جاویدان گذشته در زیارتنامه‌های ائمه معصومین با عرض ارادت و سلام به محضر پدران و اجداد آنان از آدم تا پیامبر و فرزندانش مشهود است، ادامه داد: نقش و مسئولیت ما در حفاظت از این میراث به پهنای کل دنیا از حضرت آدم(ع) تا حضرت مهدی(عج) به عنوان آخرین حلقه اصلاحی بشریت است.

امام جمعه کاشان با اشاره به کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند «دغدغه من، سیاست و اقتصاد نیست؛ بلکه فرهنگ است»، افزود: از آنجا که آسیب فرهنگی از همه آسیب‌ها خطرناک‌تر است؛ پس رسالت همگان حتی دولت‌ها حفظ حیثیت و اعتبار دولت قبل و پس از آن خلق بهترین اثر در زمان خود با بهترین خلق و منش و انتقال به دولت و نسل بعدی است.

وی همچنین اضافه کرد: کاشان گنج‌هایی از بزرگان، عالمان و افراد مشهور دارد که در جاهای دیگر وجود ندارد؛ از این رو سپاسگزاری و قدرشناسی از وجود این سرمایه‌های فرهنگی ضامن قوام و دوام بنیان‌های یک اجتماع است.

امام جمعه کاشان در پایان بهره مندی کاشان از وجود حضرت علی ابن محمد باقر(ع) به عنوان نماینده باقرالعلوم در این خطه را نیز پیشینه افتخارآمیز کاشانی‌ها دانست و گفت:  کاشان یعنی مهد تمدن و تدین و این دو بال تدین و تمدن ابزار عروج برای مردم این خطه است که باید هر چه بیشتر و بهتر شناسایی و ارج نهاده شود.

۱۵ تیر ۱۴۰۰ ۱۶:۵۲
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید