اخبار

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت «روز شوراها»

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت «روز شوراها»
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت «روز شوراها» یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت «روز شوراها» یادداشتی منتشر کرد.

در متن این یادداشت آمده است:

«نظام شورایی در مکتب اسلام»

نظام شورایی در مکتب اسلام، خاستگاهی قرآنی دارد و مبنای هر حرکت اجتماعی، توجه به مشاورت و معاونت در امور قلمداد شده است.

رسول گرامی اسلام(ص) با تشکیل حکومت اسلامی، پایه های نظام شورایی را در مساجد استوار ساخت و در هر بُعدی از ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و … مسجد را محور و مدار تجمعات فکری و مشورتی قرار داد تا روح تعاون و همکاری و حس هم اندیشی و نظردهی در لایه های مختلف اجتماع دمیده شود و بهترین تصمیمات در پرتو بهترین اندیشه ها و آراء اتخاذ گردد.

جامعه امروز که متأثر از همان مکتب و مبدأ است با رهبری پیامبرگونه امام خمینی(ره) نهضتی را بر پا ساخت که در تمامی حرکات و آداب آن نقش آراء عمومی و حضور تصمیم ساز مردم در پیشبرد آن نهضت و انقلاب ستودنی و انکار نشدنی است؛ به گونه‌ای که در میان تمامی مدل های نظام های دنیا، می توان آن را نمونه تمام عیار تجلی اراده عمومی در سرنوشت کشور دانست.

پارلمان های محلی و شهری، اولین حلقه از تجربه موفق مدیریت شهری و اجتماعی است. به عبارت دیگر، تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا در راستای تحقق اصول قانون اساسی در حقیقت پی ریزی نظام مدیریت شورایی مبتنی بر شناخت عمیق از ظرفیت ها، کمبودها و بایدهای شهر و روستایی است که شایستگان، متکلفین و نخبگان آن منطقه می توانند چرخه پیشرفت و توسعه شهر و روستای خود را به حرکت در آورند و با اشراف بر قوانین و چارچوب مندرج در اصول حاکم بر نظام، در جهت برنامه ریزی و هدایت پتانسیل های شهر و روستا از بالقوه به بالفعل گام بردارند.

البته باید اذعان نمود هنوز و علیرغم تجربیات ارزنده و مؤثر ادوار مختلف شوراها، اشکالات و اختلاف نظرهایی در تعریف و یا حتی شرح وظایف شوراها وجود داشته و به دلیل ماهیت غیر اجرایی بودن آن حلقه‌های مفقود و یا موانع گوناگونی برای پیشبرد اهداف شوراها بتوان سراغ گرفت؛ اما همین که مردم با اعتماد و اتکاء به نمایندگان برآمده از متن جامعه رأی داده و آنها را به عنوان وکلای محلی خود در اداره امور شهر برمی‌گزینند، آزمونی مبارک و تجربه‌ای در خور توجه است.

از سوی دیگر نظارت، انتظارات و یا نقطه نظرات اصلاحی یا حتی انتقادی مردم به عملکرد نمایندگان خود در شوراها می‌تواند در سلامت و امنیت خاطر شهروندان و همراهی شان در برنامه های مدیریت شهری پر اهمیت باشد.

در این میان و بر اساس پیش‌بینی هوشمندانه قوانین واضعه شوراها، حق حضور مردم در جلسات شوراها، ضرورت گزارش دهی مصوبات شوراها به مردم، نیازسنجی و اولویت بندی امهات مسائل و مشکلات شهر و روستا و نگاه کارشناسانه بر تصمیم ها و مصوبات از نکات قابل اعتنایی است که رسالت اعضای شوراهای شهر و روستا را در قبال آن دو چندان می سازد.

از سویی دیگر برای پیشگیری از آزمون و خطاها و حفظ ارتباط اعتمادساز میان مردم و اعضای شورا پیش‌بینی شورا یارها در محله ها، عالی ترین وجه ممکن از مدیریت مهندسی ارتباطات انسانی است تا ضمن امکان فرصت شناخت جامع از همه منابع موجود در گوشه گوشه شهر و روستا، مردم را در رسیدن به مطالبات و نیازهایشان یاری نمود. به نظر می رسد اراده شوراها در تقویت شورایارها و ترسیم جغرافیای محلات و مناطق جدیدالاحداث شهری، اسباب ارائه مناسب تر ایده ها و برنامه های خاص محلات و مناطق مختلف را به اقتضای ظرفیت و ضروری ترین آن فراهم آورد.

از این رهگذر تحقق آرمان های یک جامعه زنده و پویا بر اساس تفاهم، همدلی و همراهی همرأیی و اتفاق و اتخاذ سلامت بخش، دور از دسترس نخواهد بود و بروز و ظهور چنین امکانی نیز تنها در گرو «مدیریت شهری» و مدیرانی است که قدر و قیمت اعتماد مردم به آنها را داشته و دانسته و در این مسیر ثابت قدم برای اعتلای یک جامعه بانشاط، اخلاق‌مدار، توسعه یافته و متمدن کوشش نمایند.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۴۳
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید