اخبار

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) یادداشتی منتشر نمود.

در متن این یادداشت آمده :

نوبت عاشقی

سیه جامه گان سینه سرخ عاشق عاشورا، دیگر بار به استقبال محرم رفته اند تا به پاسداشت قیام جاودانه ای، بنشینند که حماسه آفرینش لقب نارالله  داشت. مردی که برای احیای دین جد بزرگش به پا خاسته بود و با سلاح ایمان وبندگی در  برابر طایقه ای با لشکرکینه و نیرنگ و خیرگی صف آراست.

روز واقعه: فرا می رسد. حسین ، حج ابراهیمی را رها کرده، از سرزمین عرفات و مشعر می کوجد و در دیاری رحل اقامت می افکند که دردناکترین قطعه تاریخ می شود.

فدک فاطمه ، عدالت علی و مظلومیت خاندان رسول الله زیر چکمه های حکومت ظالمانه قرار گرفته و حسین برای احیای دوباره حق، خود به قربانگاه می رود نه تنها خود که خاندانش را و نه یک اسماعیل که اسماعیل هایش را به مسلخ عشق

می کشاند. او با خود علی اصغرشش ماهه دارد. رقیه سه ساله وعلی اکبر هجده ساله دارد، ابوالفضل علمدار و زینبی دارد که پیام آور نهضت سرخ حسین برای همیشه تاریخ است. کاروان کوچک او ، واقعه ای بزرگ در پی دارند و حسین آمده است با همه آبرو هستی اش ، در مقابل همه بی شرمی و گستاخی یزیدیان رسم عشق ورزی را در تاریخ جاودانه سازد.

باری قیام حسین ، عاشقانه است ، عشقی که ریشه در ملکوت دارد و آسمانی ها می دانند حسین چه کرد؟

. اینک نویت عاشقی است عاشقی مردمانی که هستی شان با نام حسین عجین شده است.

گویی حسین زده اند. «حسین»آبرومندترین بنده خداست و از این رو دردمندان، گرفتاران نیازمندان و عاشقان واقعی او را واسطه فیض رحمت در درگاه قرب الهی قرار می دهند.

هرکس به گونه ای حسین را می خواند و ارادت و دلدادگی را به نمایش می گذارد. او برای همه است اما برای شیمیان، حسین، معنای دیگری دارد. حسین برای همه است، اما ایرانیان، این عشق را بهتر و زیباتر فهمیده اند بَی دلیل نیست او را رها  نمی کنند و آن می کنند که . . .

... و کاشان، شهرتدین و تشیع، شهر فضل و فیض طلایه ترین منطقه جنبش مریدان آستان پاک حسین است. از بامداد تاریخ این روح دلدادگی در مردم این سامان موج می زند. فرهنگ عاشورا بر همه چیز شهر تأثیرگذاشته است، همه حسینی اند.. . «تکیه» ، «حسینیه» ،« بیت الحسین»، «سقاخانه»، «شفاخانه» و . . . هرکدام محلی برای ابراز این عاشقی است . «خیمه کوبی»، «نخل گردانی»، «تعزیه» ،«شبیه خوانی» ، «نقالی» و . . . هریک واگویه جلوه های غنی و عمبق ساکنان این خطه در مکتب حسین است و ضیافت خانه های حسین و عباس با طبخ آش حسین و حلواء«نان عباسعلی»  و. . .

نمودهای نذر و نیاز و پایبندی مردم به این خوان کریمانه به شمار می رود.

شعرهای محتشم کاشانی و صباحی بیدگلی عاشورایی ترین شاعران این شهر در هر کوی و برزن در هرنقطه عالم، چشم نوازی می کند و ذاکران این دیار ، صورت داوودی خود را با مرثیه خوانی بر حسین و خاندان پاکش ، بیمه کرده اند و جالب آنکه در هرنقطه از این دیارسبک و آدابی خاص و پیوسته  با  یکدیگر برای عزاداری آبرومند وجود دارد.

 در نیمروز، شیپور کاروان های عزادار شهر کاشان در فضا طنین افکن می شود. در «آران»عصرگاهان صدای سنج و دهل دسته های مذهبی درتکایای مختلف دلها را کربلایی می کند، در «بیدگل»، سالهای متمادی است که با طلوع ماه تا امتداد سحر ، در کوچه پس کوچه هایی که هنوز بوی معنویت و معرفت جاری است، نام حسین غریب ورد زبان کوچک و بزرگ است،«نوش آبادی ها» با نمایشی بزرگ از حادثه عاشورا در روز یازدهم و دوازدهم محرم طلایه دار تعزیه منطقه اند.

و بدین ترتیب ابوزید آبادی ها، راوندی ها، طاهر آبادی ها، زیدی ها، لتحری ها، قمصریها و نیاسری ها نیز آنچه دارند در طبق اخلاص می نهند و عزاداری به پا می کنند که هریک در نوع خود کم نظیر و پرشکوه است.

محرم در کاشان،برزک ،مشکات، جوشقان و کامووچوگا بایک نگاه سراسر کربلا غوغاست . فصل، فصل عشق و تاسوعا و عاشورای.حسینی، نوبت عاشقی است.

۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۲
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید