اخبار

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت 21 تیرماه " روز حجاب و عفاف " روایتی از سیده ،محترم بانوقاضی کاشانی ؛شهیده حجاب کاشان

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت 21 تیرماه " روز حجاب و عفاف " روایتی از سیده ،محترم بانوقاضی کاشانی ؛شهیده حجاب کاشان
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت 21 تیرماه " روز حجاب و عفاف " روایتی از سیده ،محترم بانوقاضی کاشانی ؛شهیده حجاب کاشان یادداشتی منتشر کرد.

 به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان یادداشتی به مناسبت بیست و یکم تیرماه روز "عفاف و حجاب " ، روایتی از سیده ،محترم بانو قاضی ؛شهیده حجاب کاشان منتشر نمود.

در متن این یادداشت آمده :

شکوه ایثار

(روایتی از سیده ،محترم بانوقاضی؛شهیده حجاب )

۱.شهر سرشار از بارقه های معنوی است.لذت حضور عشق و صمیمیت در زندگی موج می زند .آرامش و آسایش برگرفته از ساده زیستی و قناعت جریان دارد و مردم در كنار پیشه و کار برای رسیدن به استغنای روح و همزیستی هدفمند و سعادتمندانه می کوشند.

شهر ،دار المومنین نام دارد و  حماسه بزرگ اهالی فین کاشان درپی شهادت حضرت سلطانعلی بن محمد باقر (ع) اولین سفیر امام به منطقه دارالمومنین روایت بلوغ دینی و بصیرت مردمی است که در همه مناسبات و مراودات  آنها می توان عناصرغیرت دینی را به تماشا نشست.

ویژگی هایی چون عفت، حجاب،عزت ،غیرت و مهرورزی درهر کوچه و خیابان این شهر کهن پایه موج می زند.

مساجد آباد،کسب و کار حلال در بازار با شکوه شهر ،تجلی پیوند زندگی عملگرایانه و معناگرایانه است.

تنفس و زندگی در چنین نقطه ای ،رفتارها و گفتارها و سبک زندگی را تحت تاثیر جدی قرار داده و باورها و آیین ها محکم تر و راسخ تر تبلور می یابد.

از این رو" تربیت دینی "وجه بارز مردمانی است که با تاسی به سیره معصومین (ع)و کتاب خدا ، سرلوحه زندگی خود قرار داده اند.

"سیده ،محترم بانو قاضی"یکی از تربیت یافتگان مکتب فاطمی در خطه کاشان است که بواسطه   اعتقادات دینی ، فیض "شهادت "نصیبش شد و نامش در زمره زنان اسطوره ای مقاومت ثبت گردید.

۲ .باز خوانی تاریخ عبرت آموز است و مرور خاطرات و خطرات تاریخی ،سرنوشت و سرگذشت جوامع را به تصویر می کشاند. سال۱۳۰۲ یکی سالهای سیاه حکومت پهلوی در ایران است و از فجایع تاریخی دستگاه ظالم و حاکم ،-که عمیقا جامعه دین باور و شریعت مدار آن دوره را تحت تاثیر قرار داد- دستور رضا شاه مبنی بر ممنوعیت چادر برای بانوان و به نوعی کشف حجاب است.

حادثه حمله به "مسجد گوهر شاد"و ضرب و شتم زائران ‌و بانوان حرم مطهر رضوی

واقعه تلخی است  که هیچگاه از حافظه  تاریخی مومنان و مردم آزاده فراموش نخواهد شد.

  زیر پا گذاشتن دستورات دینی و حرمت شکنی به ساحت شرع در آن دوره تاریک،بسیاری از زنان را خانه نشین و انزوا طلب کرده بود تا زیر بار چنین اجبار ننگین باری نباشند و بسیاری هم که به اضطرار در جامعه حضور می یافتند با مزاحمت و چادر کشیدن از سر زنان توسط ایادی شاه مواجه می شدند.

۳. از دیر باز کاشان و مشهد دو پایگاه مهم معنویت و معرفت بوده و هست و حفظ آموزه ها و َشئون دینی از شاخصه های این دو دیار توحیدی است.

"سیده، محترم بانو"،یکی از صدها زنان مومنه و محترمه کاشانی است که نامش در تاریخ منطقه ماندگار است.

او که زاده خانواده ای مذهبی در کاشان است و متاثر از فضای معنوی این شهر با مسجد و زیارت انس و الفتی ویژه می یابد،قهرمان این  روایت واقعی تاریخی است .

ماجرا از آنجا شروع می شود که طبق باور عمیق و  همیشگی  پابوسی امام رضا در مشهد  آرزو و اشتیاقی پایان ناپذیر است و "سیده ،محترم بانو"بر اساس نیتی نذر گونه  پس از تاهل در سن نوجوانی ،عزم سفر زیارتی مشهد الرضا را عملی می کند و درست همزمان با شرایط دشوار طاغوت که مانعی جدی برای بانوان بوجود آورده با سختی و پنهان ساختن خود در محل بازرسی های بین شهری توسط مامورین ،خود را به مشهد الرضا می رساند تا باقصد قربت ده روز  مقیم سرزمین  طوس باشد. او که جز عشق حرم و نیایش هیچ شوری در سر ندارد روزها و ساعتها در حرم به زیارت و عبادت و معنویت مشغول می شود.

توفیق حضور در حرم و استشمام عطر رضوی دل انگیز است و "سیده،  محترم بانو" ،مهیای دریافت چنین بارقه های معنوی می شود.

در یکی از روزهای زیارت،واقعه مشهور حمله به مسجد گوهر شاد اتفاق می افتد و او از جمله کسانی است که با ایستادگی در مقابل تعرض ماموران حکومتی  به نوامیس مردم  می کوشد در جهادی تمام عیار شرکت کند.

این ایستادگی غیرتمندانه با واکنش ناجوانمردانه ماموران مواجه می شود .

او وحشیانه مورد ضرب و شتم ماموران قرار می گیرد و تا حدی از خود مقاومت نشان می دهد که تا سرحد مرگ او را کتک می زنند.

در این حمله دهها بانوی زائر براثر جراحات ضرب و شتم فوت می کنند یا  مجروح می شوند.

پیکر نحیف و نیم رمق" محترم بانو" را  نیز در آن حادثه با مشقت از محل دور می کنند و چند روزی را با درد و رنج فراوان سپری می کند.

عوارض و آثار این حمله وضربات همچنان بر جسم او مستولی ماند تا اینکه پس از بازگشت به زادگاهش در بستر درد ،تسلیم مرگ می شود و پس از تحمل یک دوره طولانی درد و بیماری، روح مومنانه و بلندش به آسمان پرواز می کند.و پیکر مطهرش در جوار بقعه امام زاده فین کاشان دفن می شود.

او نخستین شهیده مدافع عفاف و حجاب  کاشان است واز او  بعنوان یک الگوی ممتاز برای بانوان و دختران عفیف منطقه  یاد می شود.

سالها این حادثه در فراموشی مطلق بود و مجاهدت بزرگ  او با گمنامی مواجه شده  بود اما از آنجا که سنت الهی بر احیای معروفات و حسنات است تنها شاهد بازمانده واقعه ،دربازخوانی خاطرات خود به این حادثه اشاره می کند و باعث می شود این سرگذشت تلخ اما خواندنی به روایت فیلم مستندی هم به تصویر کشیده شود و امواج نورانی و معنوی این بانوی غیرتمند کاشانی در جای جای این شهر جاری شود.

اینک همه ساله ودر سالگرد واقعه مسجد گوهر شاد ،بانوان کاشانی بر مزار او حاضر می شوند و به یاد مجاهدت و مظلومیت او در محفلی معنوی یادش را گرامی می دارند.

"سیده ،محترم بانوقاضی " ،حالا شمع جمع کسانی است که در امتداد آن اقدام تاریخ ساز او برای صیانت از شرافت و دیانت ،در ترویج و نشر معارف و تربیت نسل فاطمی در میدان عمل حضوری موثر دارند.

یادش گرامی باد.

میثم نمکی

۲۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید